Üstün Avize San. ve Tic. Ltd. Sti.
IP Tanımları

INGRESS PROTECTION.
Ingress anlam olarak giriş hakkı demektir.

Aydınlatma ve elektrik sektöründe kullandığımız IP tanımlarının anlamlarını sizin için listeledik.
IPXX şeklinde tanımlanmış olan koruma bilgisinin ilk digit'i ürünün toz'a ( katı objeler'e ) karşı korunma derecesini ikinci digit ise aynı ürünün nem'e ( suya ) karşı korunma derecesini vermektedir.

Katı nesnelere karşı korunma
1. Digit Tamım Açıklama
0 Koruma yok Koruma yok
1 50 mm'den daha büyük katı nesnelere karşı koruma var. Büyük yüzeyli parçalara ( el , kol v.s. ) karşı koruma sağlanmıştır. Kasıtlı girişlere karşı korunmamıştır.
 
2 12 mm'den daha büyük katı nesnelere karşı koruma var. Parmak veya diğer 80mm uzunluğunda ve 12 mm genişliğinde katı nesnelere karşı korunma sağlanmıştır.
3 2,5 mm'den daha büyük katı nesnelere karşı koruma var. El aletleri, kablolar gibi kalınlığı 2,5 mm den büyük katı nesnelere karşı korunma sağlanmıştır.
4 1,0 mm'den daha büyük katı nesnelere karşı koruma var. Kablo gibi kalınlığı 1.0 mm den daha büyük nesnelere karşı korunma sağlanmıştır.
5 Toz'a karşı koruma var. Tozun girişi tamamen engellenmemiş ancak çok az miktarda girebilecek şekilde korunma sağlanmıştır.
6 Dust-tight Toz'â karşı tam korunma sağlanmıştır.

 

Su ve nem'e karşı korunma
2. Digit Tamım Açıklama
0 Koruma yok Koruma yok
1 Damlayan suya karşı koruma Dikey olarak damlayan suya karşı koruma
2 15º eğime kadar damlayan suya karşı koruma Dikey olarak ve dikey'e göre 15º eğimle damlayan su ürüne zarar vermeyecek şekilde gerekli koruma sağlanmıştır.
3  Püskürtülen ( Spray ile ) suya karşı koruma.  60º dikey eğime kadar spray ile püskürtülen suya karşı gerekli koruma sağlanmıştır.
4 Sıçrayan suya karşı koruma  Herhangi bir yönden gelecek olan su sıçramasına karşı gerekli koruma sağlanmıştır.
5  Fışkırtılmış suya karşı koruma  Bir hortumun ucundan ve herhangi bir yönde gelecek olan fışkırtılmış ( basınçlı ) suya karşı gerekli koruma sağlanmıştır.
6  Su dalgasına karşı koruma  Yüksek yoğunluklu su dalgasına ya da su jeti ile püskürtülen suya karşı gerekli koruma sağlanmıştır.